Wypożyczenie samochodu, a kryteria formalne
Jeżeli potrzebujemy samochodu, aby móc się swobodnie przemieszczać, a także być niezależnym od lokalnej komunikacji publicznej, to wynajęcie pojazdu może być doskonałym wyjściem z sytuacji. Jak wybrać odpowiednią wypożyczalnię oraz jakich formalności należy dopilnować decydując się na wynajem auta?
Wybór odpowiedniej wypożyczalni
Dla większości z nas najważniejszym kryterium wyboru wypożyczalni jest cena. Nie chcemy przepłacać za wynajęcie auta, więc decydujemy się zazwyczaj na taką wypożyczalnię, która oferuje najatrakcyjniejsze ceny. Sprawdźmy też czy dana wypożyczalnia ma w swojej ofercie interesujące nas modele samochodów, możemy też sprawdzić ich dostępność w konkretnym terminie.
Umowa najmu samochodu – co to takiego?
Wynajmując samochód, musimy podpisać umowę najmu. Jest to zwykła umowa cywilnoprawna. Zanim ją podpiszemy, upewnijmy się, że precyzyjnie określono w niej obie strony (powinny znaleźć się w niej nasze dane osobowe i adres zamieszkania), termin wynajmu, numer rejestracyjny oraz VIN danego samochodu. Warto zorientować się czy nasze obowiązki jako osoby wynajmującej pojazd są w niej jasno określone oraz czy samochód objęty jest pełnym ubezpieczeniem AC. Takie ubezpieczenie jest niezwykle przydatne, ponieważ pozwoli pokryć koszty ewentualnych szkód wyrządzonych przez kierowcę. Sprawdź, czy wynajmowany pojazd ma wykupione Assistance i czy w cenę wynajmu wliczone są koszty przeglądów i napraw. Umowy najmu samochodów w naszym kraju są regulowane Kodeksem Cywilnym.
Odbiór samochodu – na co zwrócić uwagę?
Zanim będziesz mógł odjechać wypożyczonym samochodem w siną dal, czeka Cię podpisanie umowy. Pracownik wypożyczalni może poprosić Cię o prawo jazdy do wglądu, aby mieć pewność, że posiadasz uprawnienia do prowadzenia aut. Najczęściej wykonywane jest ksero tego dokumentu.
Następnym krokiem powinno być zawsze dokładne obejrzenie wynajmowanego samochodu. W momencie oddawania go z powrotem wypożyczalnia bardzo dokładnie sprawdzi go, poszukując śladów ewentualnych uszkodzeń, dlatego zanim odbierzesz auto, precyzyjnie poznaj jego stan. Dobrym pomysłem jest zrobienie zdjęć samochodu z każdej strony, aby później móc udowodnić, że trafił w Twoje ręce dokładnie w takim stanie.